Třezalka tečkovaná
TŘEZALKA TEČKOVANÁ
Rozlišovací znak - čerstvě otevřený květ nebo poupátko těsně před rozkvětem po rozmačkání zčervená (využitelné jsou všechny u nás volně rostoucí druhy třezalek.)
SBĚR:
Sbíráme nať s květem v době květu (červenec a srpen), 10-15 cm od země. Sušíme ve stínu do 35 °C, zavěšené ve svazečcích nebo v jedné vrstvě a pak otočit.
Třezalka je bez pachu, trpce hořká, zlatožluté barvy. Používáme ji ve formě čajů, oleje a tinktury. Obsahuje vitamin C, provitamin A, antibakteriální látky.
Účinky:
- Antidepresivní (nesmí se použít s jinými léky)
- Dermatologikum (na kůži)
-vhodná při poruchách trávení
- při průjmu
- infekcích močových cest
- chronických gynekologických infekcích
- nervových potížích (bolesti zad a hlavy, zánět trojklanného nervu)
Nežádoucí účinky:
- Fotosenzibilizace (červené skvrny, svědění při pobytu na slunci – u některých lidí), nedoporučuje se proto po užití třezalky pobyt na slunci.
- interakce s léky!
- v těhotenství a době kojení se užívání třezalky nedoporučuje
Příprava oleje z třezalky:
Květy, natrhané za slunečného dne, volně naplníme do láhve až po hrdlo a zalijeme dobrým stolním olejem (olivovým, slunečnicovým, mandlovým a pod.).
Květy musí být v oleji ponořené. Láhev dobře uzavřeme a postavíme ji na několik dní na slunce nebo na teplé místo.
Do týdne se olej zbarví do červena. Potom přefiltrujeme přes hadřík, zbytek vylisujeme, olej uschováme v tmavých lahvičkách.
POUŽITÍ:
- 1 čaj. lžička 1-2x denně působí příznivě na látkovou výměnu, zmírňuje dráždění, zlepšuje krevní oběh. Používá se na popáleniny (i od slunce), těžce se hojící rány a hemoroidy.
U hemoroidů po omytí konečníku vstříkneme do střeva olej. Pak se z venku konečník natře hojivou mastí nebo Perubalzámem z lékárny. To se opakuje 2x denně – ráno a večer.